Ново

Хефтање

Morgana BM5035

Испратете барање

За интензивна професионална употреба

За брошури од А6 до А4 формат пејзаж

Месечно од 30.000 брошури

Спојување на аголот и рабовите

Страничен тример со набори (опционално)

Капацитет на натоварен лист 5400

Спојување до 140 страници

Автоматска контрола на работа

7" графички интерфејс со екран на допир

Корисно

Подвързва се побрзо отколку што се испечатите

Системот за лепен на книги Фастбаjнд ви овозможува да залепите до три книги во минута. Продуктивноста на даден печатач, печате ...

До статијата

Опис
Пејзаж од А6 до А4… Новата системска архитектура им овозможува на клиентите да произведуваат висококвалитетни брошури од пејзаж А6 до А4, и ги има сите клучни процеси потребни за производство на спојници од агол и раб, преклопување, формирање на 'рбетот и целосно отсекување, сето тоа комбинирано во еден единствен, лесен за употреба систем. Овој нов производител на брошури нуди можност за производство на сите нови апликации за долги листови додека ја одржува малата и компактна големина.
Еве ги главните карактеристики на машината: ▪ Создавање брошури со рамна задна страна, почнувајќи од формати од А6 до А4 Пејсаж или голем формат 297 x 297 мм; ▪ Аголни зашиени документи во портрет А4 формат; ▪ Документи закопчани по должината на работ во формат А4 (портрет и пејзаж); ▪ Капацитет на брошурата до 140 или 200 страници; ▪ Поддржува листови долги до 660 mm без тример за отсекување од страната CST или 620 mm со CST; ▪ До 20.000 парчиња месечно со максимален врвен волумен од 40.000. Пејзаж
Лесен за употреба графички интерфејс со екран на допир во боја од 17,8 см кој има лесно поставување на параметрите за нарачка и поставување на апликации. Операторите се водени низ поставувањето на работата преку детални графики кои можат да обезбедат чекор-по-чекор насоки за тоа како правилно да ја завршат работата. Постигнувањето професионални резултати никогаш не било полесно! Операторите на машините сега можат да компензираат за изобличувањето предизвикано при хранење долги листови, лесно приспособливи во лет од корисничкиот интерфејс во боја на екранот. Прилагодливиот механизам за позиционирање му овозможува на операторот лесно да ја приспособи положбата на спојување и преклопување во лет.Нашата нова адаптивна контрола на процесите (APC - Adaptive Process Control) го надгледува внесувањето на листовите, обезбедувајќи исклучително сигурни перформанси за време на процесот на подигање.
Нов вид на изработувач на брошури што може да произведе A4 пејзажни или книги со голем формат 297 x 297 mm. Стандардно вклучува функција за спојување на аголот и рабовите. BM4035 Booklet Maker е разновиден производител на брошури дизајниран да работи со печатачи за дигитално производство со мал до среден волумен. Доставува брошури со исклучителен квалитет и може да нахрани долги печатени листови за да произведе широк спектар на апликации, вклучително и пејзажни брошури А4, што станува сè поважно очекување на клиентите.
Серијата BM4000 произведува брошури со постојано висок квалитет од сите големини на брошури и типови медиуми. Основната конфигурација, со можност за рачно внесување, им овозможува на корисниците да прават брошури офлајн. Механизам за шиење со армирана жица дизајниран за голема издржливост. Нема потреба од одржување благодарение на патентираното решение кое ги елиминира периодичните интервали на сервисирање. Прилагодлива положба за спојување и преклопување. BM4035 има патентиран „механизам за позиционирање на приспособување“ кој му овозможува на операторот да ја прилагоди положбата на степлерот долж насоката на патување од интуитивниот кориснички интерфејс. Серијата BM4000 е дизајнирана за опкружувања со тешки барања кои се справуваат со просечен месечен волумен од 30.000 брошури/месечно. BM4035 ги користи најновите патентирани технологии Plockmatic за да обезбеди излез со највисок квалитет.
Главната единица ги превиткува и спојува брошурите и се поставува иглици до 140 страници (35 листови со BM4035). Прилагодливиот механизам за позиционирање му овозможува на операторот лесно да ја приспособи положбата на спојување и преклопување во лет. Во својата најосновна конфигурација, Morgana BM4035 може да се напојува рачно за врзување работи со мал волумен. Модулите за напојување VFX и FM, предниот тример за отсекување и рамниот заден модул може да се додадат како што се развива комплетот на апликации или се зголемува обемот на печатење. Целиот нов дизајн на модулот, комбиниран во две во една функција, како што е правење рамен заден дел на телото, а потоа и средување на брошурата. Нашата висококвалитетна карактеристика за изработка на книшки со рамна наназад обезбедува презентабилна книга направена во навистина широк опсег на медиуми и дебелини.
Ви го нудиме најновиот систем за правење брошури кој ги вклучува двата типа на шиење на жица: на аглите и на рабовите на телата на печатените изданија - како стандардна карактеристика. Врзувањето на рабовите на телото или на аголот е брзо и лесно решение за создавање записници од состаноци, клучни документи или копии на компанијата од PowerPoint презентации и друго. Овој тип на врзување е високо ценет во организациите кои треба внатрешно да дистрибуираат значителен обем на документи. За центри за печатење или копирање, оваа функција е погодна за брз одговор при изработка на фактури, фактури, разни видови дневници што ги добиваат од своите клиенти. Серијата Morgana BM4000 може да закопчува, шие и превиткува брошури до 35 (за BM4035) или 50 листови (за BM4050). Почнувајќи со брошури од формат А6 до А4 Пејзаж.
Еден од опционалните модули на машината, VFX е опремен со целосно редизајнирана геометрија во областа за вакуумско внесување, што дава подобри перформанси на потенки печатени материјали. Прецизното одвојување на секој лист од оџакот е од суштинско значење за сигурно хранење. Патентираните мерки на SP-сензорот на Morgana помагаат да се одвојат листовите во „пловечката зона“, да се прилагоди положбата на фиоката и протокот на воздух. Голем број од повеќекратните сензори работат заедно со софистицирана програма за да создадат автоматски режим на самоприлагодување што може да го репозиционира оџакот хартија додека работи. Ова го одржува доверливото хранење на листовите и се однесува на најширокиот опсег на хартии.
Plockmatic Group е еден од водечките светски развивачи и производители на технологија за доработка на документи. Групацијата „Плокматик“ дизајнира, развива, произведува и продава широк спектар на системи за доработка и поднесување што се продаваат под брендовите „Plockmatic “ и „Morgana“. Со купувањето от Plockmatic на Morgana Systems со седиште во Велика Британија во 2013 година и KGS srl од Местрино, Италија во 2016 година, беше формирана групацијата Plockmatic, здружувајќи ги овие организации за да понуди широк спектар на производи кои вклучуваат машини за биговање, виткање, ножеви и решенија за врзување оптимизирани за дигитални работни текови. Комбинацијата на овие компании донесе и светска мрежа на извонредни дилери. Производите на групата работат онлајн или офлајн заедно со најдобрите светски системи за дигитално печатење. Plockmatic прави брошури. Исто така, подготвува и испраќа пошта, витка хартија, пробива и врзува документи со исклучителна прецизност. Едноставно кажано, Plokmatic претвора парчиња печатена хартија во прекрасно завршени документи што ги користите секој ден. Денес, решенијата на групата Plockmatic се продаваат главно под брендовите Plockmatic и Morgana во над 50 земји.

Технически параметри

BM5035 Машина за телово шиене

 • Вид устройство за телово шиене на печатни материали
 • Подаване на хартията ръчно или автоматично
 • Размер на медията (мин.) 145 х 210 мм1*
 • Размер на медията (макс.) 320 х 660 мм1* или 330 х 620 със CST модул2*
 • Брой телчета 5000 броя в една касета
 • Грамаж на медията (мин.) 64 гр./м2 (60 гр./м2 е възможно при някои видове хартии)1*
 • Грамаж на медията (макс.) 300 гр./м2 (350 гр./м2 е възможно при някои видове хартии)1*
 • Зададена дебелина на книгата (мин.) минимум 1 лист 80 гр./м2 (когато се сгъне, прави листовка от 4 страници)
 • Зададена дебелина на книгата (макс.) 50 листа 80 гр./м2 (стандартна офсетова хартия) 
 • Макс. завършена дебелина на книга  7мм и 10мм (прибл. 140 листа и 200 листа 80 гр./м2 стандартна офсетова хартия)
 • Захранване/ Hz / Мощност  250 Вата / 220-240 V / 50-60 Hz
 • Габарити (Ш х Д х В) 61 x 52 x 50 (със стойката 100) см
 • Нето тегло 499кг.

1* Спецификация на хартията само за изработка на брошури. Обърнете се към пълната спецификация за шиене с телбод на ъгли и ръбове.
2* Максималната дължина на листа е 620 мм, когато е конфигуриран с CST модула.

BM4050 телово шиене на ръба и ъгъла на книгата

 • Вид устройство за телово шиене на ръба и ъгъла на книгата
 • Грамаж (шиене по ръба) 80-120 гр./м2
 • Грамаж (шиене на ъгъла) 80 гр./м2
 • Грамаж (шиене по ръба) A4 пейзаж или портрет
 • Грамаж (шиене на ъгъла) A4 портрет

CST Страничен тример за обрязване на гънките (опция)

 • Вид устройство специален тример за обрязване на бигованата страна на брошурата
 • Грамаж на медията (мин.) като за BM4000 серията
 • Грамаж на медията (макс.) като за BM4000 серията
 • Размер на медията (мин.) 145 х 210 мм1*
 • Обрязване (макс.)  30мм, отгоре & отдолу - 60мм общо
 • Обрязване (мин.) 5мм, отгоре & отдолу - възможен байпас

VFX Вакуумно подаващ модул (опция)

 • Вид устройство за непрекъснато подаване от 2 тави на медията за подвързване
 • Подаване на хартията автоматично
 • Капацитет на зареждане  5400 листа
 • Размер на медията (макс.) 320 х 660 мм1* или 330 х 620 със CST модул2*
 • Грамаж на медията (мин.) 64 гр./м2 - 350 гр./м2 
 • Захранване/ Hz  100-240V +6 - 10% (50-60Hz)
 • Мощност  650 Вата

FM Довършителен модул (опция)

 • Вид устройство за обрязване на тялото след сгъване и шиене
 • Подаване на хартията автоматично
 • Предно обрязване (мин.) 1 мм
 • Предно обрязване (макс.) 210 мм
 • Брой листове (макс.)50 телбодирани и сгънати листа

Техническите данни и дизайна са приблизителни. Възможна промяна в цените и техническите параметри без предизвестие. Възможни неволни неточности при превода от чужд език.

ПС. Ние се стремим описанието, снимките и спецификациите да бъдат напълно автентични. За съжаление, поради големия брой артикули, които се предлагат, e неизбежнo и понякога се появяват неточности. Моля да ни уведомите, ако забележите такава. Благодарим.

Видео
Корисно

Подвързва се побрзо отколку што се испечатите

Системот за лепен на книги Фастбаjнд ви овозможува да залепите до три книги во минута. Продуктивноста на даден печатач, печате ...

До статијата