Ново

Електрични

Машина за штанцање Cyklos C-PRESS 440

2013 82Евро

Испратете барање

Лесноза користење

Работна висина до 72 мм

Операција со педалата за ослободување на вашите раце

Само 1 удар - нема проблем!

Флексибилно решение за нестандардни нарачки и задачи

Силна и цврста конструкција

Kонтрола преку рака и нога

Можност за удирање ситни пакувани предмети
во пластична фолија (играчки, батерии, итн.)

По избор матрици за рязане

Корисно

Зошто HSS-тип за челик се користи за гилотина?

HSS e -> со голема брзина челик (акроним од. High Speed Steel) Со голема брзина челик (ХСС или HSS) е подгрупа на јаглерод ...

До статијата

Опис
Сè-во-едно решение за сечење на медиуми. Оваа машина за сечење матрица е идеална за мали и нестандардни трчања. Клиентите често сакаат нивните печатени материјали да бидат готови „за вчера“, да бидат персонализирани и во количината што им е потребна, без разлика дали се само едно парче или илјадници. Не е важно дали се работи за визит-картички со уникатна форма, брошури со преге или прозорец, туристички магнети за фрижидерот дома, загатки или кутии. Cyklos C-Press 440 го овозможува ова, лесно и брзо. Оваа чешка машина за сечење матрица со електрична енергија заштедува време и пари за секоја печатница, центар за копирање итн.
Сите електрични производи што ги нудиме ги исполнуваат највисоките барања за безбедност и доверливост. Со Cyklos C-Press 440, операторот нема начин да го активира процесот ако двете раце не се надвор. Овој едноставен метод му дава мир на операторот дека секое ненамерно движење околу делот за стегање нема да резултира со повреда. Одделно, машината е опремена со електрична заштита од преоптоварување, што помага да се избегне колку што е можно повеќе нејзино оштетување, особено кога постои „искушение“ да се работи со поголеми или погусти медиуми/материјали за печат ;-)
Што е Cyklos C-Press 440? Тоа е мала машина за големи работи. На европскиот пазар нема слични решенија за щанцоване кои се на електричен погон и за толку мали формати (до 440 мм). Другиот голем плус на инженерите од Циклош е тоа што машинската работи/функционира со т.н. традиционалните матрици, които се технолошки зрели, лесни за добивање/производство, исплатливи и квалитетот што го нудат на завршните работи не им одговара. C-Press 440 има два прилагодливи ваљаци под притисок кои овозможуваат сечење низ материјалите со макс. дебелина од 2,5 мм. Ова вклучува ламиниран картон, пластика, картон, винил и други материјали. Секоја страна на вратилото може да се прилагоди независно од другата.
За разлика од штанцовање со туркање - овде медиумот не се сече одеднаш, туку со поминување низ вратилата за притискање, кои силно го притискаат производот на најниската точка. Долната осовина е фиксирана неподвижно, а горната е прилагодена на двата краја за да може правилно да притиска медиумот. На предниот капак има механички ваги-индикатори кои ја покажуваат ширината на клиренсот меѓу нив. Долното вратило има мрежеста структура за подобро привлекување на матрицата за штанцовање. Ваквите шахти имаат одлична адхезија на површината на алатот и се препорачуваат. Горниот има специјална обвивка дизајнирана да може да ја помине под неа пропиленската плоча под висок притисок, која го штити вратилото од гребење и, соодветно, матрицата од абење кога ќе помине под неа. Оските се придвижуваат од редуктор на електричниот мотор, а „мансардата“ на долната оска обезбедува меко држење на матрицата. Горното вратило нема пропуст бидејќи е дизајнирано да биде во контакт со цврстата заштитна плоча. Тој е одговорен за притисокот врз медиумите.
Стандарди за квалитет Нарачувањето на нашиот производ ви овозможува да се опуштите, да бидете обезбедени во знаењето што ги користиме само испробани и тестирани суровини. Тие се движат од висококвалитетен челик за нашите единици за сечење и лопати, сè до најмалите завртки. Деталите исто така ја прават разликата за апликациите. Не можете само да ја видите, туку и да ја почувствувате нашата интелигентна технологија. Производите на Cyklos се особено лесни и удобни за употреба.
Се препорачува да имате Mobile Base MB 70 кога работите со електричната машина за штанцовање! Тежината на C-PRESS 440 е 53 кг! За полесно ракување со машината, препорачуваме да ја купите и мобилната основа MB 70. Оваа метална подвижна мобилна маса е специјално дизајнирана за цврстите, но тешки машини Cyklos. Особено во режим на работа со големо оптоварување (притисокот создаден при удирање се зема предвид). Носивоста на MB 70 е 60 kg. Работејќи со нашата машина за штанцовање C-PRESS 440, ќе имате и две посебни полици за складирање медиуми и/или матрици за сечење. За повеќе информации за овој производ, посетете ја страницата Mobile Base MB 70.
Што значи Cyklos? Зошто Cyklos и што е Choltice? Cyklos нема врска со велосипеди или возење велосипед, иако многу луѓе сè уште мислат така. Името излегува од терминот „cyclo-стил“, кој е извлечен од процес што се повторува циклично. Овој термин се користи долго време во нашата фабрика за производство на дупликати шаблони, што беше наш главен бизнис пред да стане форма за производство на машини за процеси на завршна обработка во 1990 -тите. Што е со Чолтице? Чолтице е мало село со прекрасен замок и прекрасен парк, поставен на околу 12 км југо -западно од Пардубис во срцето на Чешката Република. Самата фабрика се наоѓа малку надвор од селото. Ова е Cyкlos Choltice ;-)
За да се осигураме дека сите наши машини и уреди ќе бидат добиени од корисникот во целина, цврста фабрика форма, ние исто така обрнуваме внимание на пакувањето.. Тој е солидно и доволно сигурно за да обезбеди непречено патување до каде било во земјата!

Технически параметри
  • Модел машина за заокружување на агли и сечење
  • Гаранција1 од 1 до 50 месеци
  • Макс. работна ширина  440 мм
  • Мин. работа височина 20-72 мм
  • Препорачана густина на медиума2 40 - 600 гр./м2
  • Начин на работа рачно или активирање на педалата
  • Напон / Hz  230 V / 50 Hz
  • Димензии на машината (ШxДxВ) 820 x 510 x 390 мм
  • Димензии на пакувањето (ШxДxВ) 450 x 630 x 450 мм
  • Тежина нето 53 кг. / бруто 56 кг.

1 Зависи од типот на медиумот. Густината може да биде под влијание на собната температура.
2 Единично биговане А4 формат. Времето на биговане зависи од искуството на операторот и оперативните поставки.

П.С. Спецификациите и дизајнот се приближни. Можна промена на цените и техничките параметри без најава. 

Важно појаснување: Густината на медиумот е важна за одредување на способноста за сечење на матрицата. Колку е погуст материјалот што треба да се пробие, толку е поголемо оптоварувањето на машината и помала требва да е дебелината на сечењето. Ве молиме следете ги овие упатства. Ставањето подебели медиуми од препорачаното може да предизвика преоптоварување и последователно оштетување на машината или изобличување на алатот. За да бидете сигурни дека нема оштетувања, секогаш обидувајте се да користите помал притисок и помала брзина за да го нахраните медиумот низ ударот.

Забелешка. Ние се стремиме да обезбедиме описот, фотографиите и спецификациите да бидат целосно автентични. За жал, поради големиот број на понудени артикли, неизбежно е повремено да се појавуваат неточности, особено кога информациите се преведуваат од/на повеќе јазици. Ве молиме известете ни ако забележите нещо. Ви благодараме.

Додатоци
За дополнителна такса, ние нудиме производство на матрица за штанцовање според вашиот дизајн/проект. Нарачките обично се произведуваат во рок од 1-2 дена. За да ја добиете цената на куќата, мора да испратите на е-пошта, како што се PDF, EPS, CDR, AI или друг „векторен“ формат само контурите на матрицата. Без да ги примиме контурите на ножевите, не можеме да ви дадеме никаква понуда за производство. Сите матрици имаат просечен живот од 100.000 до 500.000 отчукувања (во зависност од контурата на ножевите, откритието на медиумите за резање). Матриците исто така можат да ги користат сите други машини кои работат со „традиционални“ матрици.
Видео
Препорачани репроматериjал
Корисно

Зошто HSS-тип за челик се користи за гилотина?

HSS e -> со голема брзина челик (акроним од. High Speed Steel) Со голема брзина челик (ХСС или HSS) е подгрупа на јаглерод ...

До статијата